niedziela

Polska literatura patriotyczna i jej rola w dziejach narodu. Omów zagadnienie odwołując się do wybranych utworów literackich z różnych epok

 Temat Prezentacji Maturalnej z języka polskiego:

 Polska literatura patriotyczna i jej rola w dziejach narodu.  Omów zagadnienie odwołując się do wybranych utworów literackich z różnych epok. (fragment)

              Motyw ojczyzny został szczególnie wyeksponowany w epoce romantyzmu. Okres „burzy i naporów”, kreacji wątków ze świata fantastycznego, indywidualizmu bohatera romantycznego i romantycznych wartości, został skonfrontowany z sytuacją polityczną Polski okresu XIX wieku. To czas upodlenia narodu polskiego, nieudanych powstań przeciwko zaborcom, germanizacji, rusyfikacji, wielkiej emigracji, ale to również okres kształtowania się tożsamości narodowej polaków jako zbiorowości o wspólnej historii, tradycji i obyczajów. Wszystkie te wątki zawarł Adam Mickiewicz w utworze „Pan Tadeusz”, który stał się epopeją narodową. To obrazem sarmackiego świata o specyficznej kulturze, obyczajach i tradycji, których odchodził w przeszłość. Mitologizacja Soplicowa jako arkadii, wolnej od politycznej burzy jaka miała w tym czasie miejsce w Polsce, jawi się jako ostoja spokoju, harmonii i polskości. Liczne metafory, przepiękne kreacje przyrody, szczegółowe opisy zwyczajów, oraz barwność postaci nadaje utworowi niepowtarzalnego charakteru.
Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie
Święty i czysty jak pierwsze kochanie,
Nie zaburzony błędów przypomnieniem,
Nie podkopany nadziei złudzeniem
Ani zmieniony wypadków strumieniem.
Gdziem rzadko płakał, a nigdy nie zgrzytał,
Te kraje rad bym myślami powitał
Mickiewicz będąc na emigracji, tworząc Pana Tadeusza, powraca wspomnieniami do przeszłości, do ojczyzny którą idealizuje, kocha i za która tęskni. „Kraj lat dziecinnych” – wyrażenie to nadaje bardzo osobisty wyraz dalszym słowom podmiotu litycznego, którego można utożsamić z poetą. Waga i znaczenie ojczyzny podkreślona zostaje również w Inwokacji przez zastosowanie licznych metafor:
Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
W słowach tych autor podkreśla utratę ojczyzny, która zniewolona przez zaborców cierpi tak jak i on, gdyż przebywa z dala od niej – na emigracji. Utwór Mickiewicza możemy również interpretować jako dzieło „ku pokrzepieniu serc” tysięcy rodaków, którzy tak jak on cierpią i tęsknią za wolnym krajem. Autor przedstawia w utworze ideę zjednoczenia narodowego jako koncepcję odzyskania niepodległości. W tym kontekście najważniejszą funkcje pełni ks. Robak –  emisariusz, który nawołuje szlachtę i chłopstwo do wspólnej walki pod wodzą Napoleona. Pan Tadeusz przypomina rodakom, kim są, na czym polega ich odrębność kulturowa, piękno ojczyzny, ale również odwieczne wady i zalety, które między innymi doprowadziły do obecnego stanu. Mickiewicz w Epilogu wyraża bardzo negatywne stanowisko wobec emigracji, tym samym potępia również  i siebie. Wypomina rodakom kłótliwość, brak zainteresowania losami kraju, oraz fakt, że znajdują się z dala od kraju, który ich potrzebuje.  

CO OTRZYMASZ ZAMAWIAJĄC PRACE PISEMNĄ?

  • PREZENTACJĘ: czyli tekst wypowiedzi (ok. 4-6 stron A4) pisaną czcionką 12. Praca składa się z trzech części: wstęp, rozwinięcie oraz podsumowanie. We wstępie znajduje się teza pracy oraz krótki zarys całej prezentacji. W rozwinięciu uwzględnione są argumenty wg. wcześniej przygotowanego konspektu, czyli analiza i interpretacja literatury podmiotu pod kątem danego tematu maturalnego oraz przy pomocy wybranej literatury przedmiotu. Natomiast w podsumowaniu znajduje się odwołanie do wcześniej zaprezentowanej tezy i potwierdzeniu jej słuszność w oparciu o przytoczone argumenty.
  • BIBLIOGRAFIĘ: czyli dopasowaną literaturę podmiotu i przedmiotu do tematu.
  • PLAN PREZENTACJI (Konspekt): czyli plan pracy, w którym zawarta jest: teza pracy maturalnej, argumenty i wnioski.
  • CYTATY: czyli osobny dokument zawierający wszystkie cytaty umieszczone w prezentacji maturalnej z języka polskiego.
  • PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ: na wyraźne życzenie klienta i przy dodatkowej dopłacie.

 

W TEJ SAMEJ CENIE OTRZYMASZ GRATIS:

  • POTENCJALNE PYTANIA:

  • OMÓWIENIE PRACY: w przypadku tematów z zakresu języka.

KONTAKT

GG: 4386556
grupa.team6@gmail.com 



made by   GRUPA TEAM6 


Praca maturalna, prezentacja maturalna, motywy w literaturze, przykład bibliografii, przykładowa bibliografia, literatura podmiotu, literatura przedmiotu, bibliografia, przykładowy plan prezentacji, matura z języka polskiego, matura ustna z języka polskiego, polski matura, pomoc w pracy maturalnej, pomoc w napisaniu pracy maturalnej, matura 2011.