niedziela

Obecność kiczu językowego w tekstach piosenek Disco Polo. Omów problem na wybranych przykładach

 Temat Prezentacji maturalnej z języka polskiego:

Obecność kiczu językowego w tekstach piosenek Disco Polo. Omów problem na wybranych przykładach (fragment)

Praca maturalna, prezentacja maturalna, motywy w literaturze, przykład bibliografii, przykładowa
Disco Polo – muzyka której słuchało przeszło 8mln Polaków przeszła do historii jako fenomen polskiej muzyki lat 90-tych, ale czym jest? Kulturoznawcy i recenzenci wyraźnie  opowiadają się za kiczem, ale czy to oznacza że Polską przez tyle lat rządził kicz? Na czym polega fenomen jej twórców, gdzie ma początki i co o niej myślą przeciętni słuchacze? Jakie są cechy kiczu? Dlaczego jedni potrafią się przy niej dobrze bawić, gdy innym spędza ona sęk z powiek? A w końcu czy teksty disco polo to tylko kicz, czy może już poezja? Według mnie teksty disco polo to tandetne utwory na pograniczu kiczu i grafomanii i zamierzam to udowodnić!
Polska w 1989 roku przeszła transformacje ustrojową. Po 50-ciu latach zostało zrzucone jarzmo komunizmu. Początek lat 90-tych nierozerwalnie łączy się z początkiem demokracji i kapitalizmu. Otworzyliśmy się na świat, nowe prądy i zachodnią kulturę. Zniesienie cenzury  dało Polakom swobodę wyznawania poglądów i idei. Pod ich wpływami w Polce zachodziły gwałtowne zmiany, ale nie tylko w gospodarce, ale przede wszystkim w kulturze. Kapitalizm dał początek „społeczeństwu konsumpcyjnemu”. Coraz częściej można było się spotkać z hasłami: „kultura masowa”, „amerykanizacja”, czy „komercjalizacja”. Wszystkie te czynniki wpłynęły na rozwój i popularność „Disco Polo”.
            Dalekich krewnych piosenki disco polo, zwanej początkowo chodnikową, można szukać już na początku XX – stego stulecia. Część z nich stanowiła oryginalną twórczość ulicznych śpiewaków. Inne z kolei weszły do publicznego śpiewnika z repertuarów kabaretów, operetek i teatrzyków. Natomiast w PRL-u  nastąpiły zmiany w kulturze muzycznej powojennej wsi. Muzykę ludową próbowano podnieść do rangi narodowej, państwo objęło ją swoim mecenatem. Powstawały wielkie zespoły pieśni i tańca, prezentujące "ludowy" repertuar całego kraju, a także regionalne zespoły folklorystyczne. Widowiska reżyserowanego folkloru, kierowane do masowej publiczności, miały coraz słabszy związek z kulturą tradycyjną. Coraz więcej odbiorców zyskiwała muzyka nadawana przez radio i telewizję. Bardzo szybko tradycyjne instrumentarium wiejskiej kapeli zaczęły zastępować automatyczna perkusja i instrumenty klawiszowe, aż wreszcie przyszedł czas na syntezatory i urządzenia, które odtwarzają zaprogramowane sekwencje muzyczne bądź cały schemat utworu. Po roku 1989 przed polską fonografią otworzyły się nowe możliwości. Nie ulega wątpliwości, że tym razem rozwój produkcji nagraniowej podyktowany był głównie względami finansowymi, a nie ideologicznymi, ale czy na pewno? 


CO OTRZYMASZ ZAMAWIAJĄC PRACE PISEMNĄ?

  • PREZENTACJĘ: czyli tekst wypowiedzi (ok. 4-6 stron A4) pisaną czcionką 12. Praca składa się z trzech części: wstęp, rozwinięcie oraz podsumowanie. We wstępie znajduje się teza pracy oraz krótki zarys całej prezentacji. W rozwinięciu uwzględnione są argumenty wg. wcześniej przygotowanego konspektu, czyli analiza i interpretacja literatury podmiotu pod kątem danego tematu maturalnego oraz przy pomocy wybranej literatury przedmiotu. Natomiast w podsumowaniu znajduje się odwołanie do wcześniej zaprezentowanej tezy i potwierdzeniu jej słuszność w oparciu o przytoczone argumenty.
  • BIBLIOGRAFIĘ: czyli dopasowaną literaturę podmiotu i przedmiotu do tematu.
  • PLAN PREZENTACJI (Konspekt): czyli plan pracy, w którym zawarta jest: teza pracy maturalnej, argumenty i wnioski.
  • CYTATY: czyli osobny dokument zawierający wszystkie cytaty umieszczone w prezentacji maturalnej z języka polskiego.
  • PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ: na wyraźne życzenie klienta i przy dodatkowej dopłacie.

 

W TEJ SAMEJ CENIE OTRZYMASZ GRATIS:

  • POTENCJALNE PYTANIA:

  • OMÓWIENIE PRACY: w przypadku tematów z zakresu języka.

KONTAKT

GG: 4386556
grupa.team6@gmail.com 



made by   GRUPA TEAM6 


matura ustna z języka polskiego, polski matura, pomoc w pracy maturalnej, pomoc w napisaniu pracy maturalnej, matura 2011.